olejki-do-wlosow-olejkowanie-wlosow

Olejowanie włosów – na czym polega i jakich efektów można się spodziewać?

Olejowy rytuał na włosy wywodzi się z tradycji południowo-zachodniej Azji. Moc olejów roślinnych pochodzi z zawartych w nich fitosteroli, witamin i Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Oleje można stosować na całe włosy, skórę głowy lub końcówki, w zależności od potrzeb. Regularne olejowanie włosów pozwala zwiększyć ich sprężystość, wygładzić łuski oraz wydobyć spektakularny blask. To zabieg, który warto wypróbować by przekonać się, jak zniewalająco mogą wyglądać włosy.

Metod nakładania oleju na włosy jest wiele. Proces należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia włosów z substancji filmotwórczych, takich jak silikony czy parafina. Dalsze postępowanie jest kwestią indywidualną – olejem można pokryć włosy suche lub mokre, a także aplikować go na wcześniej nałożone substancje, np. żel aloesowy, kwas hialuronowy. Włosy należy dokładnie pokryć olejem, nie powinien on jednak spływać z włosów. Sprawdza się tu zasada mniej znaczy więcej. Czas trzymania powinien wynosić minimum 15 minut, optymalne będzie jednak pozostawienie oleju na 1-4 godzin. Olej można pozostawić na włosach na noc, należy jednak odpowiednio zabezpieczyć włosy, by nie pobrudzić pościeli. Najlepiej spać w czepku, a poduszkę pokryć bawełnianym ręcznikiem. Zmywanie oleju następuje poprzez emulgowanie odżywką lub maską, dopiero po tej czynności należy umyć włosy szamponem.

Istotnym czynnikiem podczas olejowania jest stan włosów. W zależności od ich kondycji, należy dobrać odpowiedni olej lub mieszankę (olej ajurwedyjski, opuncja figowa, olej arganowy, olej z czarnuszki, róża damasceńska). Włosy bardzo zniszczone lepiej zareagują na wysoką zawartość kwasów wielonienasyconych, natomiast włosy zdrowe chętniej przyjmą kwasy jednonienasycone czy nasycone.

Nie istnieje najlepsza metoda olejowania włosów. Jedne włosy mogą lepiej reagować na olejowanie na sucho, inne zaś na nakładanie oleju na inne specyfiki. Jedyną metodą na znalezienie najlepszej metody olejowania jest testowanie. To samo dotyczy rodzaju oleju. Jednym z najbardziej cenionych za swoje właściwości jest olej arganowy, bogaty w witaminę E (zawiera jej więcej niż oliwa z oliwek) i kwasy tłuszczowe. Argan zapobiega puszeniu włosów, jest pomocny w walce z łupieżem i jest jednym z najłatwiej zmywalnych olejów. Innym chętnie stosowanym na włosy olejem jest indyjska Amla. Ajurweda, tradycyjna medycyna indyjska, określa krzew agrestu indyjskiego za jedną z najważniejszych roślin. Olej amla zapobiega wypadaniu włosów, hamuje ich rozdwajanie, leczy łupież a także dociąża włosy, nadając im żywotność i blask.

Olej roślinny może być środkiem zabezpieczającym przed łamaniem włosów oraz rozdwajaniem końcówek. Wystarczy rozetrzeć kroplę w dłoniach i delikatnie rozprowadzić w miejscu, które wymaga ochrony. Warto pamiętać, że olej nie naprawi powstałych uszkodzeń włosów, ale może znacznie je zregenerować. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku dniach regularnego olejowania włosów!

Dodaj komentarz