olejowanie-twarzy-na-czym-polega

Oczyszczanie twarzy olejami – jakich olejów użyć i jak wykonać?

Metoda mycia twarzy olejami to najdelikatniejszy sposób na usunięcie z niej wszelkich zanieczyszczeń. Opiera się na ona na zasadzie tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Oleje nie tylko usuwają makijaż i brud, ale także doskonale pielęgnują skórę. Co ważne, nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka.

Metoda oczyszczania twarzy olejami jest idealna dla osób ceniących minimalizm oraz naturalną pielęgnację. Oleje w przeciwności do innych kosmetyków myjących nie zawierają alkoholu a także agresywnych kwasów czy drażniących detergentów, które wraz z zanieczyszczeniami usuwają także niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia sebum. W efekcie podrażnienia preparatami oczyszczającymi może dojść do nadmiernej produkcji zaskórników lub ogólnego pogorszenia stanu skóry.

Jak prawidłowo wykonać zabieg oczyszczania twarzy olejem?

Na początek należy przygotować odpowiednią mieszankę, składająca się z oleju bazowego i oleju rycynowego.

Proporcje mieszanki uwarunkowane są typem cery. Polecane proporcje:

  • 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego do skóry tłustej
  • 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego do skóry normalnej
  • 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego do skóry suchej

Do skóry delikatnej i problematycznej zamiast oleju rycynowego polecany jest olej jojoba, jako że olej rycynowy ma właściwości silnie wysuszające.

Olej bazowy powinien być nierafinowany. Oleje proponowane do poszczególnych typów cery:

  • cera sucha – olej z ogórecznika
  • cera bardzo sucha – olej z róży piżmowej
  • cera mieszana – olej z pestek winogron
  • cera tłusta – olej z czarnuszki siewnej
  • cera trądzikowa – olej z orzechów laskowych
  • cera naczyniowa – olej z kocanki

Poza odpowiednią mieszanką olejów do przeprowadzenia zabiegu niezbędne będą bawełniane ręczniki, dobrze chłonące wodę i utrzymujące ciepło. Ręcznik po każdym użyciu powinien zostać wyprany i wysuszony.

Oczyszczanie rozpoczynamy od nalania w zagłębienie dłoni odpowiedniej ilości mieszanki i roztarcia jej w dłoniach. Następnie nakładamy olej na twarz suchą lub uprzednio zwilżoną. Skórę delikatnie masujemy kolistymi ruchami, w szczególności poświęcając uwagę miejscom problematycznym. Masowanie powinno trwać kilka minut. Co ważne, nie wcieramy siłowo oleju, zabieg powinien być możliwie subtelny. Ręcznik zanurzamy w bardzo ciepłej wodzie, odciskamy jej nadmiar. Przykładamy zwilżony ręcznik do twarzy i czekamy, aż „wystygnie”. Płuczemy ręcznik i ponownie przykładamy do twarzy. Czynność powtarzamy kilka razy. Następnie wyjątkowo delikatnie wycieramy olej ze skóry, tak, by jej nie podrażnić. Zabieg kończymy płucząc ręcznik w zimnej wodzie i przykładając go do twarzy. W ten sposób zamkniemy pory i ukoimy skórę.

Przy skórze suchej, naczynkowej i wrażliwej warto zmodyfikować ten sposób oczyszczania twarzy i zamiast etapu przykładania ręcznika do twarzy ostrożnie zmyć olej mydłem Alep 40% lub Mydłem Alep 25%. Dodatkowo dla podtrzymania zabiegu pielęgnacyjnego, odżywienia skóry i wyrównania jej kolorytu można zastosować na oczyszczoną skórę mieszanki olejowe, np. Drzewo sandałowe i kurkuma do cery tłustej lub Róża japońska i szafran do cery suchej.

Do mycia cery problematycznej warto dodać kilka kropel olejku eterycznego, który ukoi skórę (np. eukaliptus, opuncja figowa, geranium, mięta pieprzowa).

Twarz dzięki myciu olejami będzie doskonale oczyszczona i nawilżona, a także zmniejszy się ilość zaskórników, ureguluje się wydzielanie sebum, zwężą się pory i przede wszystkim zostanie zachowana równowaga hydrolipidowa skóry. Miłym dodatkiem może być wzmocnienie rzęs i brwi, widoczne po regularnym myciu olejami.

Dodaj komentarz